Produktnyheter för oktober som vi kan presentera i butiken är endast våra eget framtaget skaparsjälv material av miljösmart återanvändning. Teman på produktnyheterna är Halloween och miniatyrer till din miniatyrträdgård. Än så länge hittar du dem under miniatyrer. Planen är längre fram att dem skall få en egen flik. Allt eftersom sortimentet växer Flyttas produkterna om. Förändringen som syns tydligt nu är kroppsdelarna som har fått fler flikar.
Först vill vi presentera ett nytt pysselpaket.
Halloweenhäxan ”Mina” som pysselpaket:
Pysselpaketet innehåller 15 delar inkl färg, penslar, lera, lack och lim. Allt som du behöver för att göra din egna Häxa. I paketet finns också en tydlig beskrivning med bilder. Detta paketet rekommenderar vi från 9 år och upp. Eller ett pyssel som du kan göra tillsammans med dina barn,

Häxhattar & kvastar:
Häxhattarna säljs målade och lackade i 2 pack. Dem passar perfekt ihop med häxhuvudet och vuxenkroppen. Du kan använda dem till pyssel, Dekoration i blomsterargangemanget tillsammans med kvasten eller att dekorera partybordet. Se blogginlägget
Kvastarna passar perfekt ihop med vuxenkroppen. Den har 2 oranga omtag är. Använd kvasten till pyssel dekoration till blomsterargangemanget eller bordsdukningen tillsammans med häxhatten.
Häxhuvud med rullögon
Häxhuvud säljs i 2 pack, är omålad. I paketet ingår det 2 mini rullögon. Det är en spetsig näsa som sticker rakt ut.
Till din miniatyr trädgård

Korg med handtag:
Korgen med handtag är tillverkat av miljösmart återanvändings material som tål utomhusvisstelse i alla väder har även ett hantag. Här i kan du plantera en mini växt typ kattgräs som du kan klippa ner, ha som prydnad eller sätta i en bit oasis och sticka i torkade växter.
Miniatyrväxt med kruka:
Miniatyrväxten är torkad grön och krukan är tillverkad av miljösamrat återanvändnings material som tål utomhusvistelse i alla väder. Botten år av metall.